Nadchodzi WordPress 2.5

Znów biorę się do napisania czegoś po bardzo długiej przerwie. Ciągle obiecuję sobie że będę publikował coś ciekawego regularnie, ale szybko okazuje się, że z czasem na to nie jest aż tak różowo.

Tym razem jednak wypada oderwać się od pracy i poświęcić chwilę na blog, okazją do tego jest bliski czas pojawienia się wersji 2.5 WordPressa. Tym razem przygotowana jest mała rewolucja jeśli chodzi o wygląd panelu administracyjnego. O ile na początku byłem sceptycznie nastawiony do nowości, to jednak argument że nowy wygląd przygotowywany jest przez moich guru z Happy Cog, nie trzeba było dużo czasu żeby przekonał się do nowego wyglądu.

Co jeszcze nowego w tej wersji? Rozbudowana galeria mediów (screencast pokazuje rewelacyjny upload plików) , wykorzystanie możliwości jakie przyniósł nowy TinyMCE 3 (opcja pełnoekranowego edytorka jest po prostu genialna).

Zmiany wprowadzane w warstwie prezentacji odnoszą się też do tłumaczenia – w stosunku do poprzedniej wersji zmianie uległo ok 30% stringów, doszło bardzo dużo nowych. ciekawym rozwiązaniem jest przeniesienie lokalizacji TinyMCE do głównego pliku .po. Oznacza to sporo roboty przy tłumaczeniu, ale za to zwalnia od wrzucania osobnych tłumaczeń do Tiny.

Tak czy inaczej, na dzień dzisiejszy stan tłumaczenia wynosi 93%, mam nadzieję, że się wyrobię do oficjalnej publikacji. Jeśli ktoś chciałby pomóc w tłumaczeniu, proszę o kontakt mailowy, prześle dostęp do mojego SVNa.

Swoją drogą nowy WP to mnóstwo naprawdę ciekawych rozwiązań, na których warto się wzorować w swoich projektach.

komentarze i dyskusjaRSS komentarzy

 1. 1.

  Maciek, 30 Mar 2008 @ 0:16

  Nadszedl! Wlasnie instaluje ;-)

 2. 2.

  kuba, 30 Mar 2008 @ 10:28

  U mnie już działa na kilku instalacjach. Wbudowana galeria to kawał dobrej roboty.

 3. 3.

  Bielack, 30 Mar 2008 @ 14:40

  Kuba, wiem, że Twoje tłumaczenie będzie doskonałe. Jak zwykle :-)
  No, a jak już posłodziłem, to pytam – kiedy je udostępnisz?