WP 2.3 Beta na wolności

Udostępnij

Ciąg dalszy moich wpisów o nowej wersji WordPress’a. 2.3 Beta grasuje już w sieci, a ja tym razem staram się przyczynić do jej rozwoju. Z rozpędu dołączyłem nawet do grona testerów…

zrzut ekranu z napisem o testowaniu wersji Beta

Co do tej pory? Wersja wymaga jeszcze sporo pracy, ale działa już całkiem sprawnie. Dowodem na to może być właśnie ten blog, ostrożnie i pod ciągłą kontrolą działa już na 2.3. Co ciekawe mimo poważnych modyfikacji struktury bazy danych, wszystko działa bardzo dobrze, nawet mój zestaw wtyczek nie odmówił posłuszeństwa.

Instalacja, przeprowadzona brutalną metodą (nadpisywanie plików) poszła gładko, odpalenie upgrade.php załatwiło wszystko. Czyli znacznie mniej problemów niż sie spodziewałem. Kolejny krok to sprawdzenie moich wtyczek:

  • ANIga gallery – ok
  • Bocian – ok
  • FD Feedburner Plugin – ok
  • Get Recent Comments
  • Google Sitemaps – ok
  • NextGEN Gallery – ok
  • Polyglot – ok

Dwie wtyczki musiałem wyłączyć (Search EverythingSearch Excerpt), ale raczej nie z winy 2.3, po prostu jedna wariowała z wynikami wyszukiwania, druga rozsypywała formatowanie.

Wreszcie pożegnałem się też z wtyczką Category Tagging, zamieniającą kategorie w chmurkę tagów – nowa wersja WP ma tagowanie wbudowane w silnik, możliwe że wrócę do nie po przerobieniu jej do pracy z nowymi tagami. I tu właśnie dochodzę do najlepszej, wg mnie, funkcji czyli właśnie tagów. Wychodząc naprzeciw użytkownikom, wbudowane są 4 importery: zamieniający dotychczasowe kategorie na tagi (czyli system jakiego używałem) lub importujące tagi z popularnych wtyczek, takich jak Ultimate Tag Warrior, Simple TaggingJerome’s Keywords. O ile nie miałem okazji przekonać się jak działa import z wtyczek, to zamiana kategorii na tagi przebiegła płynnie i bezproblemowo. Warto tylko pamiętać, że kategorie zostają zamienione na tagi, czyli wszystkie otagowane wpisy trzeba przyporządkować do nowych kategorii (no chyba że mogą pozostać w domyślnej). Nie trzeba konwertować wszystkiego, możemy wybrać które kategorie maja sie stać tagami, a które pozostać sobą.

Próbowałem zabrać się za aktualizację tłumaczenia, udało się z częścią, niestety codziennie pojawia się zbyt dużo zmian w kodzie, żeby zrobić coś użytkowego. W każdym razie na start finalne wersji (koniec września?) będzie gotowe.


Udostępnij