Ogólne
Tematyczne
Co to jest i jak tego używać…
Kanały informacyjne są umownie nazywane RSS (RDF Site Summary, Rich Site Summary, Really Simple Syndication – rozwinięcie skrótu zależne od wersji), chociaż tak naprawdę dotyczy to tylko jednego rodzaju kanałów. Dzięki nim, można na bieżąco śledzić publikacje z różnych stron WWW, bez potrzeby odwiedzania każdej z nich. Informacja o nowym tekście dotrze do Ciebie w tym samym momencie, w którym pojawi się on on-line. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu uniwersalnego języka XML, który umożliwia serwowanie informacji w ogólnodostępnym formacie. Kilka najważniejszych standardów kanałów informacyjnych to RSS 0.9(1.0), RSS 0.91(0.93) RSS 2.0 i Atom. Różnią się głównie szczegółami technicznymi, ze względu na czas obecności na rynku najpopularniejszy obecnie jest RSS w formacie 0.93 i 2.0, jednak Atom zyskuje coraz więcej zwolenników i zapowiadany jest na następcę RSS.
Brzmi to technicznie, w rzeczywistości jest niezmiernie proste w użyciu. Do subskrypcji i odczytywania kanałów informacyjnych niezbędne jest tylko jedno narzędzie – specjalny czytnik. Może to być aplikacja internetowa on-line (My Yahoo, Google Reader, Live!, Netvibes, Newsgator i inne), czytnik wbudowany w przeglądarkę internetową (np. Mozilla Firefox, Opera, Safari, najnowszy Internet Explorer), klient poczty elektronicznej (np. Mozilla Thunderbird) lub też całkowicie samodzielna aplikacja (ja np. używam RSS Bandit przestawiłem się na Google Reader).
Dalsze działanie jest już dość intuicyjne i zależne w dużej mierze od indywidualnych ustawień naszego czytnika, generalnie sprowadza się do tego, że zostajemy powiadomieni o każdej nowej wiadomości na subskrybowanym przez nas kanale.
Nie chcę zagłębiać się za bardzo w temat, po więcej informacji najlepiej zajrzeć na odpowiednią stronę wikipedii.
Zapraszam do korzystania z tych możliwości, naprawdę warto…